Flora Pannonica – VII. évfolyam (2009)

Király G. – Baranyai-Nagy A. – Kerekes Sz. – Király A. – Korda M.: Kiegészítések a magyar adventív-flóra ismeretéhez IV. – FP 7: 3-31 (2009)
Összefoglaló  |  Teljes szöveg: PDF (3 081 k)

Barina Z. – Németh Cs.: A Vértes és környéke florisztikai kutatásának eredményei II. – FP 7: 33-42 (2009)
Összefoglaló  |  Teljes szöveg: PDF (80 k)

P. Eliáš jun. – D. Dítě – R. Šuvada.: A Chenopodium chenopodioides (L.) Aellen előfordulása és társulásviszonyai Szlovákiában. – FP 7: 43-49 (2009)
Összefoglaló  |  Teljes szöveg: PDF (295 k)

Németh Cs.: Adatok a Dicranum tauricum Sapjegin hazai elterjedéséhez. – FP 7: 51-55 (2009)
Összefoglaló  |  Teljes szöveg: PDF (442 k)

Csiky J. – Kovács D. – Lengyel A. – Pótóné Oláh E. – Szabó Zs. – Wirth T.: Thelypteris palustris Schott és más védett páfrányok előfordulása épületeken, kőfalakon. – FP 7: 57-60 (2009)
Összefoglaló  |  Teljes szöveg: PDF (55 k)

Szűcs P.Szmorad F.: Kiegészítések a Soproni-hegység mohaflórájához. – FP 7: 61-72 (2009)
Összefoglaló  |  Teljes szöveg: PDF (103 k)

Beránek Á.: Dactylorhiza incarnata (L.) S subsp. haematodes (Rchb.) S var. haematodes (Rchb.) S a Pétervásári-dombságban. – FP 7: 73-74 (2009)
Összefoglaló  |  Teljes szöveg: PDF (41 k)

Király G. – Mesterházy A.: A Gagea bohemica (Zauschn.) Schult. et Schult. f. előfordulása Északnyugat-Magyarországon. – FP 7: 75-76 (2009)
Összefoglaló  |  Teljes szöveg: PDF (41 k)

Rövid közlemények. – FP 7: 77-82 (2009)
Összefoglaló  |  Teljes szöveg: PDF (60 k)

 

 

 

 

 

 

Király G. – Baranyai-Nagy A. – Kerekes Sz. – Király A. – Korda M.

Kiegészítések a magyar adventív-flóra ismeretéhez IV.

FP 7: 3-31 (2009)

Összefoglaló

A tanulmány kiegészítéseket közöl a magyarországi adventív flóra ismeretéhez, 32 taxonnal kapcsolatosan.

A magyar flórára újként 9 faj került elő. Az Amelanchier alnifolia-nak Sopron mellett egy üde lomberdőben kivadult idős példányát találtuk. A Campanula poscharskyana két helyen, kőfalakon került elő, erős, több évtizede létező populációkkal. Magyarország ÉNy-i részén célzott gyűjtésekkel tisztáztuk, hogy az országból már korábban ismert Datura innoxia mellett megtalálható a Datura wrightii is. Az Elaeagnus umbellata elvadulását felhagyott bányaterületen ill. akácosban mutattuk ki. A Euphorbia glyptosperma első magyarországi állománya a Duna–Tisza közén pionír homoki gyepekben került elő, a térségben további inváziós terjedésével kell számolni. A Panicum riparium-nak Zala megyében több erős állománya vált ismertté. Két városban (Budapest, Tapolca) tapasztaltuk a Perovskia abrotanoides elvadulását, a tanulmány tárgyalja elválasztását az országból már ismert Perovskia atriplicifolia-tól is.

Gyomtársulásokban és üde szegélytársulásokban vált ismertté a Rudbeckia triloba magyarországi előfordulása. Hidegség mellett a Zanthoxylum simulans spontán terjedését figyeltük meg, e faj elvadulását Európában eddig csak botanikus kerteken belül észlelték.

Több, a magyar flórában eddig kétes faj előfordulását megerősítettük. Ezek közül a Calendula arvensis-nek csak két igen régi, bizonytalan adata volt. A megerősítés mellett részletesen feldolgoztuk a Chenopodium album subsp. pedunculare hazai előfordulásait. A Malva sylvestris subsp. mauritiana-t a Kisalföldön egy lelőhelyen találtuk. Felhívtuk a figyelmet a Setaria viridis subsp. pycnocoma magyarországi terjedésére, ez több területen fontos gyomnövénynek tekinthető.

Feldolgoztuk az Amaranthus blitum subsp. emarginatus magyarországi herbáriumi adatait, kimutatva, hogy az országban már 1873-ban gyűjtötték. Az 1960-as évek óta először jeleztük újból a Lupinus luteus-t, amely a Nyírségben, homoki kultúrerdőkben meghonosodottnak vehető. Közöltük a Leymus arenarius első olyan lelőhelyét, ahol a faj meghonosodott, felhívtuk a figyelmet inváziós terjedésének a veszélyére. Első alkalommal mutattuk ki a Rudbeckia hirta tartós megtelepedését, amely a Fertő-tó mellett félszáraz gyepeket érint. A Salix eriocephala (amelyet kosárfonásra termesztettek) több helyen a kultiválás felhagyása után évtizedekkel is fennmaradt és esetenként jó állapotú nedves réteket fenyeget. A dolgozatban a faj határozóbélyegeit is pontosítottuk. Herbáriumi revízióval tisztáztuk a Trifolium resupinatum s. l. alakkörének magyarországi elterjedését. Az országban a T. resupinatum s. str. kimondottan ritka s csak régi adatokkal rendelkezik, míg a T. suaveolens (=T. resupinatum var. majus) valamivel gyakoribb.

Több taxon korábban ismert hazai elterjedéséhez új adatokat közöltünk. Először került elő a Dunától keletre a Bromus catharticus. Sopron mellett a Crocus tommasinianus óriási állományát találtuk. A Galeobdolon argentatum több helyen természetszerű erdőkben is meghonosodott. A Geranium lucidum (amely középhegységeinkben meszes talajú erdőkben őshonos) síksági homoki erdőkben invádorként lépett fel. A Hordeum jubatum először került elő a Fertő-tó magyarországi oldalán, ahol inváziós tendenciát mutat. Az Oxalis dillenii-nek (amely már gyakori az országban) herbáriumi kutatás révén előkerült egy 1926-os példánya, amely az egyik legkorábbi európai megfigyelés. A vasút mellett terjedő Oxybaphus nyctagineus legnyugatabbi lelőhelyeként Rábatamási nevezhető meg. A Potentilla norvegica-t egyetlen alkalommal figyelték meg eddig az országban, új lelőhelye a Dráva mentén pionír zátonynövényzetben van. A korábban egyetlen helyről jelzett Rhodotypos scandens több helyen meghonosodott keményfás ligeterdőkben. A Senecio inaequidens, amelynek előfordulása eddig lényegében a Hegyeshalom – Budapest közötti vasútvonalra korlátozódott, megjelent az ország nyugati részének kisebb vasútállomásain is. A Tragus racemosus vasutak mellett ÉNy-Magyarországon gyakorlatilag mindenhol megvan már. A Typha laxmannii először került elő a Kisalföld magyarországi részén.

Teljes szöveg: PDF (3 081 k)

 

Barina Z. – Németh Cs.

A Vértes és környéke florisztikai kutatásának eredményei II.

FP 7: 33-42 (2009)

Összefoglaló

Közleményünkben 54, a Vértes területén szórványos vagy ritka edényes taxon előfordulásait ismertetjük, melyek közül hetet most először közlünk a hegység területéről. A legtöbb (21) ismertetett taxon vértesi elterjedése a közelmúltban részletesen feldolgozásra került, jelen adatainkkal ezekhez képest új előfordulásokkal bővítjük azok lokális areáját. Ezeken kívül néhány, a korábbi publikációinkban nem szereplő faj (pl. Calamagrostis varia, Ranunculus nemorosus) összes általunk ismert előfordulását felsoroljuk, körvonalazva ezzel a hegységbeli elterjedési területüket. Szintén szerepel cikkünkben néhány, a Vértesben régebb óta meg nem erősített előfordulású faj (Bupleurum longifolium, Orchis mascula subsp. signifera).

Teljes szöveg: PDF (80 k)

 

P. Eliáš jun. – D. Dítě – R. Šuvada.

A Chenopodium chenopodioides (L.) Aellen előfordulása és társulásviszonyai Szlovákiában

FP 7: 43-49 (2009)

Összefoglaló

A tanulmány a Szlovákiában ritka és veszélyeztetett Chenopodium chenopodioides (L.) Aellen előfordulásait és társulásviszonyait tárgyalja 20062009 közötti kutatások alapján. A faj ebben az időszakban mindössze három lelőhelyen került elő, Tvrdošovce (Tardoskedd), Bajč (Bajcs) és Iža (Izsa) mellett. A vizsgálatok során az ország területére új társulásként (mindössze egyetlen lelőhelyen) megerősítést nyert az Atriplici prostrataeChenopodietum crassifolii Slavnić 1948 corr. Gutermann et Mucina 1993 asszociáció előfordulása is – a faj a további lelőhelyeken másodlagos lágyszárú növényzetben él.

Teljes szöveg: PDF (295 k)

 

Németh Cs.

Adatok a Dicranum tauricum Sapjegin hazai elterjedéséhez

FP 7: 51-55 (2009)

Összefoglaló

A tanulmány a Dicranum tauricum Magyarországon korábban ismert 39 lelőhelyét további 70 új előfordulással egészíti ki. A lelőhelyek közül 66 a Vértes, 2-2 pedig a Súri-Bakonyalja, illetve a Gerecse területén található. Úgy tűnik, hogy a faj bár gyakorinak nem mondható, korántsem olyan ritka, mint ahogy azt az eddig rendelkezésre álló adatok tükrében feltételezték. Már Marstaller (1994, 1995), majd Erzberger (1999) is utal rá, hogy erőteljesen terjedőben lévő taxonról van szó. A terjedés okairól egyelőre meglehetősen keveset tudunk, az erre vonatkozó elképzeléseket Erzberger (l. c.) vázolja fel. Eszerint egyes tapasztalatok szerint a faj zavart, emberi tevékenységgel intenzíven érintett területek (pl. felhagyott kőbányák) környékén, valamint ipari- és nagyvárosi légszennyezéstől befolyásolt (nitrogén-oxid, savas eső) régiókban terjed. Ennek ellentmondanak Erzberger (l. c.) és e dolgozat szerzőjének megfigyelései is, hiszen valamennyi új lelőhely többé-kevésbé természetes vagy természetszerű élőhelyen található, környezetszennyező forrásoktól távol esik, gyakran edényes és kriptogám fajokban is kiemelkedően gazdag.

Teljes szöveg: PDF (442 k)

 

Csiky J. – Kovács D. – Lengyel A. – Pótóné Oláh E. – Szabó Zs. – Wirth T.

Thelypteris palustris Schott és más védett páfrányok előfordulása épületeken, kőfalakon

FP 7: 57-60 (2009)

Összefoglaló

Landscape changes due to human activity are among the most important factors threatening biodiversity. Besides the regression of natural plant communities, urban landscape also provides potential new habitats for some species of high conservation value. In this paper new floristic records of six protected fern species are discussed. Three of them (Asplenium javorkaeanum, Gymnocarpium robertianum, Thelypteris palustris) are considered as rarities not only in the context of settlements but with respect to a broader geographic extent. The abundance of non-protected ferns can be so high that they can usually hide the few and small statured specimens of protected species on the wall. This is one of the most important reason why these peculiar occurrences remain unpublished.

Teljes szöveg: PDF (55 k)

 

Szűcs P.Szmorad F.

Kiegészítések a Soproni-hegység mohaflórájához

FP 7: 61-72 (2009)

Összefoglaló

A szerzők az elmúlt évek során a Soproni-hegység magyar és osztrák részén (a magyar oldalon részben a soproni Egyetemi Botanikus Kertben) végzett gyűjtés eredményeit adják közre. A hegységre 20 mohataxon újnak tekinthető, valamint sikerült megerősíteni további 26 ritka faj előfordulását. Burgenland (Ausztria) területéről 3 új taxont sikerült kimutatni. Új taxonok a hegységre: Anomodon longifolius, Brachythecium mildeanum, Brachythecium tommasinii, Campyliadelphus chrysophyllus, Didymodon acutus, Hedwigia ciliata var. leucophaea, Homalothecium philippeanum, Orthotrichum anomalum, Orthotrichum cupulatum, Orthotrichum diaphanum, Pohlia melanodon, Pseudocrossidium hornschuchianum, Rhynchostegiella tenella, Rhynchostegium confertum, Rhytidiadelphus squarrosus, Schistidium crassipilum, Schistidium elegantulum, Syntrichia montana, Tortella inclinata, Tortula lanceola. Új fajok Burgenland területére: Brachythecium mildeanum, Plagiomnium ellipticum, Plagiothecium succulentum.

Teljes szöveg: PDF (103 k)

 

Beránek Á.

Dactylorhiza incarnata (L.) S subsp. haematodes (Rchb.) S var. haematodes (Rchb.) S a Pétervásári-dombságban

FP 7: 73-74 (2009)

Összefoglaló

New occurrence of the aforementioned taxon was found in North-Eastern Hungary, in the valley of Hangony Stream. Only seven plants were detected in a relatively steep fen in the presence of about 200 Dactylorhiza incarnata subsp. incarnata and 50 D. i. subsp. serotina specimens. Brief description of the taxon and its habitat is given along with some morphometrical data of the seven individuals. This is the second known locality of D. i. var. haematodes in Hungary.

Teljes szöveg: PDF (41 k)

 

Király G. – Mesterházy A.

A Gagea bohemica (Zauschn.) Schult. et Schult. f. előfordulása Északnyugat-Magyarországon

FP 7: 75-76 (2009)

Összefoglaló

The study presents two new localities of Gagea bohemica (found in 2007) in the surroundings of Sopron (NW Hungary) on open rocky (gneiss) surfaces. Also first occurrence of Gageo saxatilisVeronicetum dillenii in Hungary is mentioned.

Teljes szöveg: PDF (41 k)

 

Rövid közlemények

FP 7: 77-82 (2009)

Összefoglaló

Barina Z.: A Lippia nodiflora (L.) Michx. előfordulása Magyarországon

In September, 2009 some specimens of Lippia nodiflora were observed in pavement gaps in a suburban area of Kecskemét (Central Hungary). The species has not any records from Hungary and besides is not included in any Hungarian field guides. Inquired from the owner of the neighbouring house let us known, that 6 specimens of Lippia were planted in this May, which were brought from Sieberz horticulture. Consequently the observed occurrence can be considered neither native nor adventive, however, it is remarkable and is worth to draw the attention to a potential new member of the Hungarian non-indigenous flora. In this short communication some rare adventive plants from surroundings of Lippia are listed as well.

 

Király G. – Király A.: Új adatok az Alchemilla filicaulis Buser magyarországi előfordulásához

Occurrences of Alchemilla filicaulis were known from Bükk and Zemplén Mts in Hungary, where it was discovered in the 1990’s. New localities were found in Sopron and Mátra Mts in 2008 and 2009.

 

Király G. – Király A.: Új adatok a Salix elaeagnos Scop. magyarországi előfordulásához

Three new localities of Salix elaeagnos were found in 2009, at Danube River in the Szigetköz region (NW Hungary) and at the Drava River (SW Hungary).

 

Beránek Á.: Az Orobanche flava Mart. ex F. W. Schultz új előfordulása Észak-Magyarországon

Small population of Butterbur Broomrape – a rare plant in Hungary with a few known localitieswas found near Borsodnádasd in a tall-herb vegetation close up to a beech forest. It consists of ca. 30 individuals and grows between 280–300 m altitudes. The broomrapes host-plant is Petasites hybridus.

 

Szalczer A. – Szalczer B.: Az Ephedra distachya L. új állománya Hajós mellett

Small population of Ephedra distachya was found in 2009, near Hajós in the Kiskunság region. It is the southernmost known locality of the species in Hungary.

Teljes szöveg: PDF (60 k)